Twee as F*ck! // Twee Pop 101

Geçen ay Belle and Sebastian’ın bu yaz Türkiye sınırlarında konser vereceğini duyunca içimizi tatlı bir mutluluk sarmıştı, yüreğimiz adeta hop oturup hop kalkmıştı bu haber karşısında. Ama bu ay efsane grup Türkiye’deki konserini iptal ettiğini duyurdu. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da vereceği bütün festival konserlerini de rafa kaldırdı. Tam da kendimizi ılık bir yaz akşamında twee pop’un sevimli ve utangaç melodilerine bırakmaya hazırlanıyorduk ki hevesimiz kursağımızda kaldı, Belle and Sebastian’ı canlı kanlı görmek başka bahara kaldı.

Bahar demişken… Çiçeklerin renk renk açması, kuşların cıvıl cıvıl ötmesi gereken şu Nisan ayında resmen bahara hasret kaldık. Bünyeleri yaz hayaliyle mutlu etmek, dışarıda hava kapalıyken kulaklarımızı güneşli tınılarla doldurmak için biz de B&S’ın kursağımızda bıraktığı hevesle renkli bir twee pop listesi hazırladık, indie pop’ın alt kültürlerinden biri olan twee pop neymiş ne değilmiş bir bakalım dedik!

Başlangıcı 70’lerin sonuna giden twee pop, post punk akımının sonlarında ortaya çıkan bir nevi indie pop kültürünün shoegaze, chamber pop gibi bir alt genre’ı olarak görülüyor. Sevimli, kızlı erkekli vokaller, tralala’msı sözler, neşeli gitarlardan oluşan twee pop, günümüze kadar çok farklı şekillerde karşımıza çıkıyor ve aslına bakılırsa İngiltere ve özellikle İskoçya’yı etkisi altına alan, “pop” akımının önemli bir alt grubunu temsil ediyor. Kulağa sabun köpüğü gibi, hafif melodilerden oluşan bir tür gibi gelse de, twee pop akımından birçok müzisyen etkilendi ve hala geçerliliğini koruyor. Field Mice, Talulah Gosh, The Shop Assistants, The Pastels, Belle and Sebastian ve daha sayamayacağımız niceleri gibi önemli grupları barındıran twee pop’a küçük bir pencereden bakalım deriz.

Belle&Sebastian – Funny Little Frog

Bu kadar Belle&Sebastian’ın kulağını çınlatmışken, listede onlara yer vermemek olmaz. B&S’ı sadece bir twee pop grubu olarak görmek pek doğru değil, ama kesin olan bir şey var ki o da neşeli müzikleri ve grubun beyni Stuart Murdoch’ın genelde pek de neşeli olmayan şarkı sözleriyle müzik dünyasına isimlerini efsane gruplar arasına yazdırdılar.

The Vaselines – Jesus Wants Me For A Sunbeam

Kurt Cobain’in en sevdiği söz yazarlar olan ve her fırsatta bu sevgisini dile getirdiği Eugene Kelly ve Frances McKee’den oluşan The Vaselines, 80’lerin twee pop gruplarından. Nirvana tarafından da “Molly’s Lips”, “Son of a Gun”, ve “Jesus Wants Me For A Sunbeam” gibi şarkıları coverlanan grup en son olarak 2010 yılında Sub Pop etiketiyle Sex with an X  albümünü yayınladı.

The Shop Assistants – I Don’t Wanna Be Friends With You

1984 yılında B&S’inde ana vatanı olan Edinburgh’de kurulan The Shop Assistants, twee pop akımının en önemli gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Yoğun bir şekilde post-punk gitarlarının etkisi görülen “I Don’t Wanna Be Friends With You” ise grubun en bilindik şarkılarından.

Acid House Kings – This Heart Is A Stone

Saçlarına ve kıyafetlerine bakınca 70’lerden fırlamış bir ABBA, isimlerine bakınca çılgın bir acid house grubu gibi dursalar da Acid House Kings, 1991 yılında İsveç’te kurulmuş bir twee pop grubu. İnsanda dinlerken sağa sola sallanıp, parmaklarını şıklatma ihtiyacı hissetiren şarkılar yapan Acid House Kings, kızlı-erkekli vokallerle, şeker gibi sözlerle resmen baharın habercisi.

Camera Obscura – Lloyd, I’m Ready To Be Heartbroken

Stuart Murdoch’ın bizzat keşfettiği (çok da iyi olmuş) hatta ilk albümlerinn prodüktörlüğünü yaptığı Glasgow’lu Camera Obscura ilk olarak 1996 yılında kuruldu. Twee pop’un hakkını sonuna kadar veren “Lloyd, I’m Ready To Be Heartbroken”, diğer bir Glasgowlu indie pop grubu Lloyd Cole and the Commotions’ın “Are You Ready To Be Heartbroken?” adlı şarkısına cevap niteliğinde.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s