Babamın Cesetleri // Krek

babamin_cesetleri

Santral’in içinde kalan ender mekanların başında geliyor Krek. Tesise çoktan küsmüş kesimin, ziyarete devam etmek için yegane istisnası hatta. Özel tiyatrolar arasından sıyrılmış, Dot’tan bile farklı bir deneyim sunan özel bir yer. Çok iyi oyunlara ev sahipliği yapıyor elbette ama biz ‘Babamın Cesetleri’ni anlatmaya gayret edeceğiz.

Bir ailenin iç hesaplaşması olarak özetleyebiliriz aslında. Muhabirliğe gönül verip, dünyanın dört bir yanında, savaş fotoğrafçılığı yapmış bir babanın, arkasında bıraktıklarını konu alıyor. Ona, uzun zaman önce sırtını dönmüş olan eşi, küskün oğulları ve gelini, son nefesini vermek üzereyken hastanede yanına geliyor babanın. Refakat sürecinde, ailenin nasıl büyük krizler içinde olduğunu, çarpıklıkların sebeplerini ve sonuçlarını anlamaya çalışıyoruz. Şerif Erol’un (Baba rolünde) uzun tiradı, sadece tüyleri diken diken etmekle kalmıyor. Boğazınızı düğümleyip, sizi etkisi altına alıyor. Bizi çok güldüren replikleri de var elbet ancak, oyunun geneli ciddi bir psikolojik gerilim ve koyu kıvamlı bir dram diyebiliriz. Bazı noktalarda, Çağan Irmak ajitasyonu kokuları almış olsak da, beş üzerinden 4 verdik.

krek

Oyunun yazarı Berkun Oya, ‘Babamın Cesetlerini neden yaptınız?’ sorusuna şu cevabı veriyor:

Oyunu, oyunun oluşturulma fikrini ve yazmayı, gündelik işlerden ayırmıyorum. George Carlin’in bir lafı var ‘Always do, whatever’s next’ diyor. Benim için hayat öyle kolay ve aslında hep öyle yapıyorum galiba. Hayat sıradaki şeyi yapmaktan daha karışık değil gibi geliyor. Birden bir oyun yazma ihtiyacı, isteği gibi bir şey olmadı hiçbir zaman. Kendiliğinden gelişiyor her şey.

MUHSIN AKGUN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s