Marina & Ulay

url

Marina Abramovic‘i bilmeyenler için kısaca anlatmakla başlayalım; Marina bir (Body Artist) Vücut Sanatçısıdır. Bedeninin ve ruhunun sınırlarını zorlayan, ölümle burun buruna getiren performansları ile büyük ses getirmiştir. Sanat tarihinde ve literatürde kendine yer edinmiş olağanüstü bir sanatçı olarak tanımlasak kimse yadırgmaz. 1946 doğumlu olan Marina, 60’ların başında performans sanatına başladıktan 15 yıl sonra, hala ‘Hayatanın Aşkı’ olarak tanımladığı, Ulay ile bir araya geldi ve bu hikaye onlara ait.

— WikiPedia’dan alıntıdır —

Abramović’in Belgrad’a sürüldükten sonraki ilk eserlerinde, aldığı katı eğitim ve Yugoslavya’nın savaş sonrası dönemi baskıcı kültürüne karşı asi tutumunu görmek mümkündü. Her çalışmasında olduğu gibi, eserleri bir bakıma kendi özgürlüğü adına tasarlanmış temizlenme ritüelleriydi. 1975’te sanatçı özel hayatını ve hareketli sanat hayatını paylaşacağı Ulay ile tanıştı. Birlikte oldukları 20 sene boyunca beraber yaşadılar ve çalıştılar. Eserler ürettiler ve seyahat ettiler. Eserlerinde güç ve bağımlılık ilişkillerini izleyici ile üçlü bir iletişim kurarak incelediler. 1977’de ürettikleri bir işte, dudakları birbirlerine yapışıkken, boğazlarının yan tarafına yara bandıyla yapıştırılmış mikrofonlar Marina ve Ulay’ın sırayla birbirlerinin ciğerlerindeki havayı içlerine çekişlerini kaydediyordu. Bu eylem iki taraf da susuz karbondan başka bir şey çekemeyinceye, bu da nefes darlığına varıncaya kadar sürdü. 1980’de gerçekleştirilen bir başka işte ise, Marina’nın göğsüne yöneltilmiş yaya gerili okun gerilimini taşıyan sadece vücutlarıydı. Mikrofonlar kalp atışlarının hızla yükselişini kaydediyordu.

— WikiPedia’dan alıntıdır —

1988’yılında Ulay ve Marina, Çin Seddinin iki farklı ucundan yürümeye başlayarak, orta noktada buluştular ve son bir kez sarıldıktan sonra bir daha asla görüşmediler. Ta ki; Marina’nın Moma’da 2010 yılındaki performansına kadar. Marina sergideki herkesle 60 saniye boyunca, tek bir kelime konuşmadan karşılıklı olarak oturup, telepatik olarak onları anlamaya çalışmayken bir anda karşısında Ulay’ı görene kadar. Sonrasında olanları kendi gözlerinizle görün.

İşte o sahne;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s