Bir nesilin teknolojisi, gelecek nesilin kültürü haline geliyor.

 

Lab01

 

Şimdinin gücü her geçen gün artıyor. Dijital dünya ile gelişen karmaşık iletişim sisteminin yarattığı yeni ekonomi bize en önemli sorusunu soruyor; ‘ Yeterince hızlı mıyız? ‘

Bilgiyi Tv’den, gazeteden önce sosyal medyadan yakalayan yeni neslin oluşturduğu kolektif bilinç soruyu çoktan yanıtladı. Artık çok daha ötesine geçmek üzere; geleceğin keşfi. Sosyal medya yeni bir mecra değil ve bu mecrayı kontrol edenler, kolektif bilinci de kontrol eden, ona yön veren bireyler haline geliyor. Bilgi, zaman ve mekan, yeni kitlesel iletişim sisteminin en önemli dinamikleri. İş ilanlarının olmazsa olmazları arasına  ‘sosyal medyaya hakim’ ve ‘yaratıcı’ olma özelliği çoktan eklendi bile..

Birikim ve vizyonunu en çok da sosyal ağlardan sağlayan ve geri kaldığı takdirde kariyerinde ciddi sıkıntılar yaşayacak bu nesil için eğitim programı müfredatına yeni dersler eklemek, hem yeni düzenin ihtiyaçlarını karşılamak hem de anı yakalamak açısından çok önemli bir konu.

Konuya ilişkin en yakın tarihli örnek ise Galler’den geliyor;

Galler yönetimi 2006 yılında sosyal ağ sitelerini eğitim kurumlarında yasaklama çalışmaları yapmaktaydı. Fakat 6 Mart 2013 tarihli habere göre Galler Eğitim Bakanı Leighton Andrews bütün yerel yönetimlere, hem güvenli ve bilinçli internet kullanımı derslerini müfredata dahil etme, hem de  geliştirdikleri dijital eğitim platformu Hwb kullanımını yaygınlaştırarak yeteneklerini doğru bir şekilde değerlendirebilen, özgüveni gelişmiş ‘dijital vatandaşlar’ yetiştirme çağrısında bulundu. Bu sayede hem kaçak ve kontrolsüz kullanıma engel olmayı hem de gençlerin geliştirmek istedikleri yönleri desteklemeyi; kısaca anı yakalamayı hedefleyen hükümetin bu kararı başka ülkelere de örnek teşkil etmesi açısından önemli bir karar.

Commune-Geneva-Art-and-Design-Students-lead-537x402

Dijital medya yeteneklerini geliştirebilen ve çağın gerektirdiği tüm ihtiyaçları karşılayabilen bir eğitim sisteminin kendi geleceğini yaratma gücüne sahip olacağı unutulmamalı.

Kaynakça: http://wales.gov.uk/newsroom/educationandskills/2013/7157574/?lang=en

@Chatterbox

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s