If you’re feeling sinister go off and see a minister // Belle and Sebastian

Şimdiden tatlı bir heyecan sardı bizi; konserler, festivallerle bol bol müzik dinleyeceğimiz yaz ayları yaklaşıyor. The Prodigy, Placebo, Basement Jaxx açıklanan isimlerden sadece bir kısmı. Fakat bunların arasında öyle bir isim var ki, yılın en güzel konser haberlerinden biri: Belle and Sebastian.

belle

Bundan 17 yıl önce Staurt Murdoch ve Stuart David tarafından İskoçya’da bir kafede kurulur grup. Başlardaki tek amaçları okul bitirme projelerini yerine getirmek ve en fazla 2 album sonra dağılmaksa da 1998’de 3. ve en çok sevilen albümleri ‘The Boy with Arab Strap’i yayınlamışlardır bile ve müzik tarihinden silinmeye de hiç niyetleri yoktur. Albüme adını da veren efsane parça ‘The Boy with Arap Strap’ yüzünden midir yoksa gittikleri her turnede Tindersticks’in ön grubu olarak çıkmalarından mıdır bilinmez, grup artık ödüller almaya, film ve dizilere şarkılar yapmaya da adım atar. Yolunu ilk ayıran 2000 yılında bass gitarist Stuart David; 2002’de ise vokal ve çellist İsobel Campbell olur. Bu durum grubu sarsmaz, aksine tanıştıkları başarılı prodüktör Mike Hirst’le birlikte yeni single albüm ve 5. albümleri ‘Storytelling’ yola çıkmıştır bile. 2003 yılında  ‘Dear Catastrope Waitress’, 2006’da ‘The Life Pursuit’ ve 2010 yılında son albümleri ‘Belle and Sebastian Write About Love’ gelir.

Belle and Sebastian melankolik vokalleri ve poetik şarkı sözleriyle insana biraz hüzün, bu hüzünle karışık nedensiz bir umut duygusu yaşatmayı başarabilen nadir gruplardan. 7 kişilik orkestra demekten çekinmeyeceğimiz grubun her bir üyesi birbirinden yetenekli müzisyenlerden oluşur ve her zaman müziklerini ön plana çıkarmayı başarmıştır Belle and Sebastian. Öyle ki, albüm kapaklarını bile grupta yer almayan karakterler süsler uzunca bir süre..

12

Bu sene Şubat ayında RJ Bentler yönetmenliğinde çekilmiş, 1996 yılında çıkan ikinci albümü ve o dönemki grup elemanlarının her biriyle ayrıntılı bilgiler içeren bir saatlik belgesel  grubu tanımak için güzel bir fırsat.

Ama illa daha detaylı bilgi isterim derseniz de Deckle Edge güzel bir biyografi hazırlamış bizlere; Belle and Sebastian: Just a Modern Rock Story.

Sabırsızlıkla beklediğimiz etkinlik 28 Haziran 2013’te İstanbul’da.. Biletlerinizi erken almayı unutmayın!

@Chatterbox

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s