İçinden kadın geçen şarkılar…

Müzik tarihi, uğruna şarkılar yazılan, hayali ya da gerçek, yüzlerce, A’dan Z’ye farklı kadınların isimleri ile dolu. Roxanne’den Angie’ye, Diana’dan Leila’ya, bir çok kadın tanıdık, tanımaya da devam ediyoruz. Önümüzdeki ay Mart ayı, malum 8 Mart Dünya Kadınlar günü ve Türkiye’de ve Dünyadaki kadınların durumuna günbegün tanık oluyoruz. Bakalım bu küçük ve biraz da alternatif listede durum neymiş.

 

The Beatles – Sexy Sadie

 

İlk bakışta herkesi kendine aşık edip, ağına düşüren seksi Sadie’den bahsediyor gibi dursa da, Sexy Sadie John Lennon’ın Hindistan’a yaptğı spiritüel bir gezi sırasında ünlü yogi the Maharishi Maresh’in sapkın hareketlerinden etkilenmesi sonucunda yazılmış, çok da güzel olmuş. Şarkının isim babası ise George Harrison.

 

 

 

The Kinks – Lola

 

The Beatles’ın gölgesi altında hakketiği ilgiyi tam da göremeyen The Kinks’in Lola’sı, genç bir adamın bir Soho kulübünde tanıştığı travesti ile macerasını anlatıyor. Yer yer homofobiye varan sözlere sahip olsa da, Lola, Damon Albarn’den, Duran Duran’a, Robbie Williams’tan Travis’e kadar bir çok kişi tarafından cover’landı.

 

 

The Cure – Charlotte Sometimes

 

Gotik bir korku filmini andıran klibinde pek bir toy Robert Smith’in arzı endam ettiği Charlotte Sometimes, Penelope Farmer’ın aynı isimli çocuk romanından esinlenerek yazılmış. Single’ın yayınlandığı 1981 yılı ise Smith’in makyajı yeni yeni öğrendiği zamanlar.

 

 

Beach House – Gila

 

2012’de yayınladıkları son albümleri Bloom’la kalbimizdeki yerini sağlamlaştıran Baltimore’lu grup Beach House, Gila’yı bizimle tanıştırdığında  takvimler 2008’i gösteriyordu. Dini bir ritüeli andıran klibi ve Victoria Legrand’ın hülyalı sesiyle bizleri bugün bile mest etmeye devam eden şarkı, Gila’ya ve bize “geçmişe pek de takılma” mesajı veriyor. 

 

 

 

 

Bjork – Isobel

 

1995 yılına ait Post albümünden yayınlanan Isobel, vahşi orman kızı Isobel’in modernleşen dünyada güveleriyle insanlığa mesaj yollamasını anlatıyor. Şarkının hikayesi yeterince sürreal değilmiş gibi klibi de neredeyse tüm Björk kliplerinde olduğu gibi rüyalarımızın yönetmeni Michel Gondry’ye emanet edilmiş. Bu ikili yanlış yapmaz. 

 

 

The Zutons – Valerie

 

Mark Ronson ve Amy Winehouse işbirliği ile özdeşleşen Valerie aslında Liverpool’lu grup The Zutons’ın 2006 yılına ait bir şarkısı. Sözleri itibariyle hapisteki kahramanımızın kızıl saçlı Valerie’nin yokluğuna bir serzenişi olan şarkı Amy Winehouse sayesinde dillere pelesenk olsa da, eğlenceli klibi ve Dave McCabe’in sesiyle daha bir güzel.

 

 

 

Bon Iver – For Emma

 

Grubun beyni Justin Vernon’ın sevgilisinden ayrıldıktan sonra mononükleoz hastası olarak kendini dağ evine kapatıp ortaya çıkardığı 2007 tarihli debut albümden, adı üstünde eski sevgili Emma için yazılmış bir şarkı. Dokunaklı sesiyle gönül telimizi titreten Vernon, aşk acısını sanata dönüştürebilenlerden.

 

 

Damien Rice – Amie

 

Amie, konserinde bizzat açıkladığı üzere, güzel insan Damien Rice’ın bir arkadaşıyla neredeyse aşka dönecek bir gecelik macerasından esinlenerek yazdığı bir şarkı. Bir kadın ismi olmasının yanısıra aynı zamanda fransızcada da arkadaş anlamına gelen Amie, şarkının temasını pek de güzel anlatmıyor mu?

 

 

Belle and Sebastian – Mary Jo

 

Indie-pop’un hakkını souna kadar veren İskoçyalı harika grup Belle and Sebastian’ın 1996 tarihli debut’u Tiger Milk’te dinlediğimiz Mary Jo, neredeyse tüm B&S şarkılarında olduğu gibi bizi ters köşeye yatırıp, keyifli pop tınılarının aksine yalnız bir kadını anlatıyor.  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s