Hayatı kolaylaştıracak web / mobil uygulamalar

Facebook, twitter, instagram, linkedin ve foursquare gibi olmazsa olmaz platformlara hiç bulaşmadan, yenilik arayan ya da güncellenmesi gelmiş hayatlara zülfiyare dokunalım istedik. Hayatınıza tam teşekküllü bir müdahale ihtiyacı duymaya başlamışken, hem iştahınızı hem de sanal itibarınızı artıracak bazı uygulamalara bir göz atalım.

 url

Pinterest (Web+App)

Sandıklarda, sayfaları sararmış aile albümleri istiflemek atasporumuz olsa da, temelde aynı mantıkla işleyen Pinterest yurdum insanından hak ettiği ilgiyi göremedi. Dünya genelinde 10 milyonun üzerinde kullanıcı sayısıyla dev sosyal ağlar içindeki yerini perçinleyen ve anlık paylaşım platformlarının en estetiği olan Pinterest, kendi oluşturduğunuz ve kategorilendirdiğiniz panolara, paylaşmak istediğiniz görselleri raptiyelediğiniz (Pin) ve ana kategorilerde paylaşımları süzüp inceleyebildiğiniz muhteşem bir vitrin.

url

Path (App)

‘Azıcık aşım dertsiz başım.’cılar bu tarafa. Yüzlerce, binlerce arkadaşla içerik paylaşmak, hayatının her anını alakasız tanıdıklarına bildirmek yerine, daha rafine bir arkadaş grubu ile daha özel paylaşımlarda bulunmak isteyenlerin uygulaması Path. Mobil uygulamalarının göz bebeklerinden üstelik. Tasarımı, ara yüzü, fotoğraf paylaşımlarında efekt imkanı gibi artılarıyla  da dikkat çekiyor.

url-1

GetGlue (Web+App)

‘Bana ne izlediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.’ dedirten uygulama Getglue, izlediğiniz film ve dizileri, okuduğunuz kitabı, dinlediğiniz müziği, oynadığınız oyunu, beğenip, anlık paylaşabileceğiniz, tüm bunları yorumlayabileceğiniz ve arkadaşlarınızla etkileşim içinde olabileceğiniz bir mecra. Üstelik, konvensiyonel kanallarda yeterince yer bulamadığından es geçtiğiniz eserlerin de hakkını veriyor.

url-1

Wix (Web)

Sosyal paylaşım ağlarında, dijital mecralarda namı yürümüş, birbirinden şık kişisel web siteleri olanlardan sizin neyiniz eksik? Cevap: Wix.com hesabınız. Son derece kolay bir biçimde kendi web sitenizi hazırlayabileceğiniz, hazır şablonları uyarlayabileceğiniz, üstelik de ücretsiz bir hizmet. Size sunulanla yetinmeyip hep daha iyisini isteyenlerdenseniz ve tasarım yetilerinize güveniyorsanız, Premium hesaba geçiş yaparak yıllık makul bir ücret karşılığında, alan adından, sunucu hizmetine kadar, bu uğurda ihtiyacınız olacak tüm hizmetlerden profesyonelce faydalanabilirsiniz.

 FlavorsMe_Logo

Flavors.me (Web)

‘Kişisel bilgilerim, dahil olduğum sosyal ağlar, hakkımda bir kaç cümle bana yeter.’ diyorsanız, alan adı satın almak, sunucu hizmeti derlemek gibi detaylarla uğraşacak vaktiniz ya da hevesiniz yoksa, kendinizi ifade edebileceğiniz bir alanı size ücretsiz olarak sunan Flavors.me işinizi fazlasıyla görecektir. İdareten de olsa, kişisel web sitesi ihtiyacınızı görecektir.

url 

Brandyourself (Web)

Tüm sosyal paylaşım ağlarında yerinizi almış, kendi web sitenizi kurmuş durumdaysanız, artık tek ihtiyacınız webdeki itibarınızı artırmak. Arama motorlarında, sizinle ilgili doğru linklerin, üstelik üst sıralarda yer alması için BrandyourSelf iyi bir alternatif. Bir nevi arama motoru optimizatörü de denilebilir. Size ait olmayan içerikleri de temizlediği düşünülürse, kesinlikle denemeye değer.

url-2 

Ifttt  (If this, than that.) (Web)

İnternette, ‘’Öyle olursa böyle yap!’’ diyebileceğiniz bir asistan istemez miydiniz? Ifttt tam da bu işe yarıyor. Çevrimiçi olduğunuz zamanda, en çok hangi platformlarda yer aldığınıza bağlı olarak, tüm uyarılarınızı ve bildirimlerinizi istediğiniz mecraya yönlendirebilirsiniz. Özetle; çevrim içi sekreteriniz.

url-2

FlipBoard (App)

Dahil olduğunuz her sosyal ağ, ilgi alanınızda olan her haber için, o uygulama senin bu aplikasyon benim dolaşmanıza gerek yok. İlgilendiğiniz her türlü içeriği size aynı ekranda servis eden FlipBoard, ücretsiz ve keşfedilmeyi bekliyor.

url-3

Pearltrees (Web)

Belki de şimdiye dek geliştirilmiş en kullanışlı ve estetik yer imi (Bookmark) uygulaması Pearltrees. Siteye çok zahmetsiz ve ücretsiz olarak üye olduktan sonra, ilgi alanlarınızı ve bunlarla ilgili içerikleri inci gibi dizip, kategorilerine gore kümeliyorsunuz. Ya da başkalarının hazırladığı yer imi kümelerini kendinize alabiliyorsunuz. Üstelik kullanması, anlatmasından çok daha kolay ve zevkli.

url-4

 Sevgililer Günü Yaklaşırken ; 

Pair

İlişkilerin olmazsa olmazı ; ‘Benimle hiç ilgilenmiyorsun.’ ve ‘Benimle hiçbir şey paylaşmıyorsun.’ Klişeleri tarih oluyor. Aynı zamanda özel günleri unutmak gibi bir sorunuz da kalmıyor. Pair, çiftlerin aralarında oyun oynayabildiği, fotoğraf, sesli mesaj ve video gönderebildiği, chat yapabildiği ve hatta görütülü konuşabildikleri oldukça zengin içerik sunan bir uygulama. Uzak ilişkilerin sürdürülmesi konusundaki katkıları da yadsınamaz.

Between

Koreli bir avuç genç mucit tarafından tasarlanan uygulama, Pair’e göre daha az özellik barındırıyor. Chat, fotoğraf paylaşımı, özel günlerin takibi gibi servislerinin haricinde, etkinlik oluşturup bunu partnerinizle paylaştığınız bir ortak ajanda yaratmanıza yardımcı oluyor.

*Bu yazı Timeout Istanbul Dergisi şubat sayısında yer almaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s