İstanbul’a bir haller oluyor..

1

Londra ve Berlin’den sonra İstanbul’un duvarları da posterlerle doldu. ‘Gelmez’ dediklerimizin bizzat katılımıyla festivaller, birbirinden özel sergiler, konserler, Avrupa ile aynı anda izleyebildiğimiz filmler, performanslar, atölyeler , daha biriyle yeni tanışmışken bir yenisini daha öğrendiğimiz sanat dergileri, galeriler, bloglar, fuarlar.. Nereden başlamalı derken bir de baktık Ocak ayı bitmiş. Uyan ey İstanbul vatandaşı Damien Hirst geldi geçti ruhun duymadı ! Bu sendromu bizimle paylaşan, meraklı ama kafası karışıklara Şubat ayı için en az iki sergi, iki konser, bir festival bir de performans garantili kültür-sanat programı hazırladık, hazırlarken de her konserde alkışlamaktan bıkmadığımız cümleyi bol bol andık ‘Tişikkurlar İstanbool’!

2

Prix Pictet: Güç

İstanbul Modern // 30 Ocak-28 Nisan 2013

Bu seneki temasını “Güç”ten alan fotoğraf yarışması Prix Pictet, sayısız ülkeden katılımcıların arasından 12 finalistini belirledi. İnsan ve doğa arasındaki mücadele, işgaller, isyanlar, toplumsal güç çatışmaları gibi görende mutlaka bir tesir bırakacak fotoğraflarla İstanbul Modern 30 Ocak’ta kapılarını açıyor. Yoğunluktan şikayet edenlere 28 Nisan’a kadar devam edeceğini hatırlatarak inceden bir ‘Yemezler’ diyoruz.

3

CONSTANTİNOS TALİOTİS-James Bond’un Mimarlık Karşısında 50 Yılı

Pilot Galeri // 9 Ocak-23 Şubat 2013

“Aksiyonla sanat bir arada olur mu?” diye soranlara cevap veriyoruz; Pilot Galeri’yse olur.. Sıradışı işleriyle ünlü, kavramsal sanat duayeni Pilot yine şaşırtıcı bir sergiyle 23 Şubat’a kadar bizi bekliyor. Kıbrıs doğumlu berliner Constantinos Taliotos, serginin adından da anlaşılacağı üzere, James Bond filmlerindeki aksiyon sahneleri üzerinden değişen mimari ile değişmeyen sinema tekniklerinin nasıl ‘yok etme arzusu’nda kesiştiğini anlatıyor. Hala anlaşılmıyorsa ‘E bir zahmet gidin görün’ diyoruz.

 

Brazzaville

Tarih : 09.02.2013 – Saat: 22:30

Yer : Salon İKSV

İlk kez 2005 yılında İstanbul’a gelen grup, çok sevmiş olacağındandır ki sık sık İstanbul’u ziyaret eder oldu. Hatta o kadar sevdi ki, İstanbul için şarkılar yazdı, klipler çekti; sırf bu kente özel albüm bile çıkardı. Bossa nova, rock ve cazın güzelce harmanlanmışını dinlemek, ruh okşanması halinin nasıl bir şey olduğunu tatmak isteyenlere, grubun son albümünün ilk İstanbul konserini tavsiye ediyoruz. Gidemeyenlere de, arkadaş sohbetlerinde iyi gider,  hiç değilse evde dinleyin diyoruz.

4

Radio Oxi-gen Night: Moullinex Live

Tarih: 23.02.2013 Saat: 22:00

Yer: The Hall İstanbul

Cut Copy, Two Door Cinema Club, Sebastian Tellier gibi birçok ismin şarkısına remix yapan, prodüktör, disko müzik sevdalısı aynı zamanda da yazılım mühendisi olduğunu öğrendiğimiz Luis Clara Gomes namıdiğer Moullinex, 3 kişilik tadından yenmez bir performans için İstanbul’a geliyor. Varsa şöyle bir kere bile kullanamadığınız çılgın bir kostümünüz, hiç çekinmeden giyin gidin diyoruz.

Gitmeden hazırlanayım link’i ;

https://soundcloud.com/moulinex

Babamın Cesetleri

Yer:KREK

Berkun Oya ve Ali Atay tarafından kurulan Krek Tiyatro Topluluğu yine bol tesirli, izledikten sonra Beckett işlerine özel bir şamşırıklık hali bırakan yeni oyunuyla karşımızda. İyi Seneler Londra Filmi’ni Varşova ve Paris versiyonlarıyla üçleyeceğini duyduğumuz çok yönlü insan Berkun Oya yönetmenliğindeki bu performansa gidin, gidemiyorsanız da birilerine mutlaka önerin diyoruz.

Web sitesine göz atıp saatlerini bulamamış olanlara bir dahaki sefere sosyal mecraları daha sıklıkla kullanmalarını tavsiye ediyor, şimdilik biz yardımcı oluyoruz;

Şubat 2013 oyun tarihleri – 1, 2 / 6, 7, 8, 9 / 13, 14, 15, 16 / 20, 21, 22, 23 / 27, 28 Şubat – oyun saati: 20:30

5

İF İSTANBUL

14-24 Şubat İstanbul

Yer: Cinemaximum

Nereden başlasak nasıl anlatsak 12 yıllık emeği bilemedik ama şunu duyurmadan edemiyoruz; Leos Carax son filmi Holy Motors’la kanlı canlı İstanbulda! Siz en iyisi http://www.ifistanbul.com/tr adresinden ne var ne yok bir inceleyin bizi de yormayın diyoruz.

Not: Festivalin kaçırılmaması gereken etkinlikleri; Salt Beyoğlu ev sahipliğinde yapılacak Reha Erdem & Fırat Yücel sohbeti, Léos Carax & Serra Yılmaz sohbeti, Reha Erdem’in son filmi Jin’in galası -tabii bilet bulabilirseniz.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s