Sosyal Zorunluluk Projeleri Vol. 11 – İlkokul / Ortaokul arkadaşlarıyla buluşmak

Hayatımızın belli bir aşamasında aynı 4 duvar arasına sıkıştırıldığımız için samimi olmak zorunda kaldığımız, % 99 ihtimalle hiçbir ortak noktamız olmayan ve olamayacak kişilere ilkokul veya ortaokul arkadaşı denir. Bu kişilerin yaklaşık %50’lik bir kısmı büyüyünce anlamsızca hevesli ve şevkli tipler olup çıkarak, bu insan grupları için periyodik buluşmalar organize etmeyi görev edinirler. Mevcuidyet ve istiklalimizin yegane temeli buymuşcasına, bu kişiler, bu organizasyonlar için kendilerini hırpalar, ve bir şekilde muvaffak olurlar. Bu kişilerle buluşmak zorunda kalan, sosyal zorunluluk mağduru kimse ne yapmalıdır? Olası sorunlar nelerdir?

1. Problem: Buluşmanın ta kendisi. Çözüm: Buluşmamak.

Bugüne dek asla aklınıza gelmeyen, sırrı basitliğinde gizli bu öneri hayatınızı kurtarabilir. Buluşmayın. O buluşmaya gitmeyin. Ve hatta bir sonrakine ve bir sonrakine de, gitmeyin arkadaşım. “Başım ağrıyor”, “sanırım ölüyorum”, “bugün feci fırtına bekleniyor, sen güneşe aldırma”, “kayınvalidemin çocuğu oldu”, “ejderha saldırısı ihtimali var, maalesef bugün çıkamam” gibi bilimum bahaneyi öne sürebilir, sorunu kökten halledebilirsiniz.

2. Problem: Gündemsizlik. Çözüm: Kendi gündeminizi yaratmak.

Eğer bir şekilde oyuna getirilerek kendinizi o buluşmada bulduysanız, karşınıza çıkabilecek en temel sorunlardan biri de gündemsizlik de. Bu insan grubuyla ortak noktalarınız bir elin parmaklarının 5’te birini geçmeyeceğinden, konuşacak konu bulamamanız çok olasıdır. Murat’ın annesinin sınıf anneliğinde çok başarılı olduğu, “Işık ılık süt iç” fişinin ne kadar sizi zorladığı ve her Cuma Andımız’ı okuyan Hasan’ın nasıl da yakışıklı olduğu gibi yaklaşık 2.5 dakikada tüketilecek konuları hatim etmenizin ardından, anlamlı susuşlar, gergin bakışmalar ortamı ele geçirebilir. Bu durumu avantaja çevirin ve hemen atlayarak istediğiniz bir konuyu açın. Herkes susmaktan çok rahatsız olduğu için zoraki de olsa konuya katılacaktır. Bu sayede uzun süredir herkese anlatmak istediğiniz ama kimsenin ilgisini çekmeyen hikayelerinizi de dinlemeye mecbur kalan kitleye keyifle anlatabilirsiniz. Kedinizin geçen gün uyurken sıçramış olması bizce de çok komik, onu muhakkak anlatın.

3. Problem: Gösteriş. Çözüm: Refüze.

Bu tip buluşmalardaki bir diğer sorun da, herkesin hayatta geldiği yerle ilgili gösteriş yapma merakı içinde oluşudur. Geldiği yerden memnun olmayan insan, zaten o buluşmaya gelmez. Dolayısıyla gelenlerin bir şekilde kendini gösterme ihtiyacı vardır. Okudukları okulun şahaneliğinden, dünyanın en cici çocuğuna sahip oluşlarından, peri masalıvari düğünlerinden söz ederek sizi yorabilir ve hatta boğabilirler. Bu gibi bir durumda karşı tarafı refüze etmek dışında bir çareniz yoktur. Bunu susarak ve yüzüne anlamsızca bakıp “şekerim ne fani işler peşindesin sen, yazık” duygusu vererek de yapabilirsiniz, masadan kalkıp giderek de, ya da onunkinden çok daha tatlı kendi çocuğunuzun resmini masanın ortasına koyarak da. Ne kadar çirkinleşeceğiniz size kalmış.

Mevcut arkadaşlarınızla yetindiğiniz, zoraki buluşmalarla darlanmadığınız neşeli günler dileğiyle.

Captain Obvious

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s