Kahve fincanında sanat

Hayatta bir kahve gerçeği var. Bu kahve gerçeğinin en muazzam noktalarından biri olan bir de illy gerçeği var. illy’nin de kahvenin çok ötesine geçen, kahvenin verdiği hazzı katlayan, bir yandan da ufkumuzu genişleten, estetik duygumuzu okşayan işleri var. Malum, kahve zaten başlı başına bir sanat, kendisinin yanına bir de başka sanatçılar gelince daha da şahane bir durum çıkıyor ortaya.

illy, 1992 yılından beri çağdaş sanatçılarla işbirliği yaparak, onların tasarladığı kahve fincanlarını üretiyor. Dünya çapında en çok tanınan ve saygı duyulan uluslararası sanatçılar ile genç artistler, mimar ve tasarımcı Matteo Thun tarafından yeniden yorumlanan kahve fincanı gibi günlük bir objeye illy için kendi dokunuşlarını katıyor. Bugüne kadar işbirliği yapılan sanatçılar arasında Pedro Almadovar, Anish Kapoor, Michelangelo Pistoletto and Marina Abramovic, Jeff Koons ve Bob Rauschenberg, James Rosenquist ve Julian Schnabel bulunuyor. Illy’nin, bugüne dek toplamda 60’ı aşkın fincan koleksiyonuna imza atan bu sanatçılarla kurduğu ve sürdürdüğü yakın işbirliği ve etkileşim, aynı zamanda pek çok başka sanat projesinin de doğmasını sağlıyor.

illycaffè, Le Méridien otelleri işbirliği ile bugün yeni fincanını tanıttı. Le Méridien’in yaratıcı ekibi LM100 üyesi, sanatçı ikilisi Yasemin Baydar ve Birol Demir’den oluşan :mentalKLİNİK’in tasarladığı fincanlar bugün illy ailesine katıldı. :mentalKLİNİK’in günümüz tüketim ve üretim alışkanlıklarına odaklanan minimalist estetiklerini yansıtan oyuncu ve popüler dağarcıklarının kusursuz bir örneği olan fincanları çok beğendik. Sınırlı sayıda üretilen beyaz porselen fincan ve tabağı, ışık ve kırılmanın etkisiyle farklı desenlerin de ortaya çıktığı son derece sade, ama bir o kadar da parlak, yaldızlı geometrik şekillerden oluşuyor.

Fincanlar Le Méridien otellerinden, illyshop’lardan ve illy’nin websitesinden alınabiliyor. Yeni dönemin koleksiyoner objesi olmaya aday bu fincanları şiddetle beğeniyor ve öneriyoruz.

Captain Obvious

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s