Sosyal Zorunluluk Projeleri Vol. 6 – Gurbette Akraba Ziyareti

Ne kadar büyürsek büyüyelim, iş güç sahibi olalım, kendi paramızı kazanmanın ve yemenin tadını çıkaralım hepimizin bir ana kuzusu, geleneksel Türk ailesinin yavru kuşu olduğumuz gerçeği değişmiyor.

Ailesinden ayrı bir şehirde üniversiteyi bitiren, gurbette yalnız yaşayan bu yavrulardansanız, evi her ziyaretinizde annenizin istem dışı gözyaşlarına, babanızın evden ayrılırkenki küskün bakışlarına maruz kalırsınız. Evet, çocuğunuz olunca kurtulacağınızı sandığınız bu duygusallığı, ilerleyen yıllarda bizatihi kendi çocuğunuza yaşatacağınızı bile bile… Kendi hengâmenizde yaşarken yeterince iyi beslendiğinizden emin olmak isteyen, arkadaşlarınızla kopuşlarınızı frenleyecek ölçüde aile evi almanızı isteyen anne-babanız, sizi muhtemel hala, teyze, amcaya emanet etmiştir muhakkak.

İstanbul’da semtlerin birbirine çok uzak olduğunu, karşıya geçmenin başka şehre gitmek anlamına geldiğini söyleyen ve halaya gitmemek için bin takla atan siz, Rock’n Coke için Hazerfan’a adeta uçarak gidebilirsiniz; hafta sonu bir ada programına da yüzerek. Ama iş, halayı ziyaret etmeye gelince bu bir bayram havası tadında bir zorunluluk olarak tatlı özgürlüğünüzde bir baskı oluşturur.

Sokaktan aldığınız çiçek, marketten aldığınız meyve, içecek ve kısa bir pastane ziyaretinden sonra usturuplu bir vaziyette ziyarete hazırsınızdır. Böylesine üşendiğiniz ziyaret, kapıda sizi görünce gözleri ışıldayan halanın kucağında aniden bir ferahlamaya dönüşür. Ayakkabıları çıkarıp giydiğiniz terlik, anında önünüze konulan ikramlar, soyulmuş meyveler ve aile efradının türlü düğün fotoğraflarının yer aldığı vitrinle birlikte ev havası tamamlanmış; televizyonun üzerindeki dantelle yürekler yumuşamış ve yavru kuş, gurbette aile tadını almıştır.

Vazifeyi yerine getirmenin vicdanları rahatlatmasıyla, artık kendinizi sazdaki, cazdaki arkadaşlarınızın yanına atabilirsiniz.

pro dell’arte

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s