Sosyal Zorunluluk Projeleri Vol. 5: Sevgilinin En Yakın Arkadaşıyla Kanka Olmak – 1

Sevgililik müessesesi saygın bir kurum olmakla beraber başlangıcından itibaren kendi içinde zorlayıcı adab-ı muaşeret kuralları, iktidar kavgaları ve saray entrikalarından müstesna olmamıştır. Bu kurum tarihin ilk çağlarından itibaren kadın nesli için çok öğretici olmuş ve en sonunda kadınları bekabillah mertebesine yükseltmiştir (uzmanlar erkek neslinde böyle bir evrime dair herhangi bir bulguya rastlamamışlardır). Geçen yıllar içinde kadınların kaydettikleri bu evrimsel atlamanın başlangıcı sevgililerinin arkadaşlarıyla kanka olmaları gerektiğini anladıkları ana tekabül etmiştir. Bu andan itibaren zekilikleriyle tanınan kadın nesli bu sosyal zorunluluk projesini bağırlarına basmış ve nesiller boyu anneden kıza aktararak günümüz kadınlarına kadar ulaştırmışlardır.

Bu müessesenin içinde geçirdiğimiz yıllar gerçekten de bize öğretmiştir ki bir Hürrem – Pargalı kavgası günümüz kadınları için mutlu sonla bitmez. Bu da bizi uzuun soluklu bir sosyal zorunluluk ilişkisinin tam ortasına atar. Artık sadece sevgilimizle değil onun en yakın arkadaşıyla da (en az ilki kadar önemli) bir ilişkimiz vardır. Zira sevgiliyle ilişkinin bekası buna bağlı olabilir. Eğer sevgilinin yakın arkadaşını gerçekten siz de çok seviyorsanız acısız bir proje dönemi yaşayacaksınız demektir. Fakat yine de bu tür sosyal zorunluluk projelerinin komplike tuzaklarla dolu olduğunu unutmamak bazı kurallara mutlaka uymak gerekir. Ne de olsa paylaşılamayan bir ortak payda söz konusudur.

Kural 1: Öncelikle aranızda (birbirinizi ne kadar sevseniz de) her zaman var olan ‘hayır benimle daha çok zaman geçirecek’ gerginliğini belli etmemeli, centilmenlikten ödün vermemelisiniz. Kural 2: ‘Senin yüzünden bir erkek erkeğe takılamıyoruz’ şakalarını ustaca göğsünüzde yumuşatıp yeterince inandırıcı görünen bir gülümsemeyle geçiştirmelisiniz. Kural 3: Bu seferlik de baş başa olalım mı demek istiyorsunuz sevgilinize? Unutmayın nerde ve ne zaman söylediğiniz ne söylediğiniz kadar önemli. Kural 4: Bu kişiyle sevgilinizden bağımsız olarak da görüşüyorsanız, sevgilinize anlatmayacağınız şeyleri ona da anlatmayın. Sizi sevse de, gerçekten nötr olduğuna inanırsanız evrimde geriye gitmiş olursunuz.

Homo Socius

Reklamlar

Sosyal Zorunluluk Projeleri Vol. 5: Sevgilinin En Yakın Arkadaşıyla Kanka Olmak – 1” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s