Sosyal Zorunluluk Projeleri Vol. 4: Facebook’tan Remove Edemediklerimiz

Modern facebook insanı dünya üzerinde en çok rastlanan türdür. Bu tür için hayat facebook’tan önce ve sonra diye ayrılamaz çünkü facebook öncesi çağlar hafızasından tamamen silinmiştir. Uzakları yakın eden bağımlılığından son derece mutludur. Fakat tüm insanlık tarihinde başa olageldiği üzere sosyal zorunluluk projeleri burada da facebook insanının peşini bırakmaz.

Facebook üzerinden yürütülen sosyal zorunluluk projeleri başlıca iki tane olup hangisinin daha acı verici olduğu konusunda uzmanlar bir fikir birliğine varamamışlardır. Birinci kategori  ‘accept friend request’ linkini tıkladığımız o talihsiz anda başlar. Aman ayıp olmasın diyen gereksiz kibar facebook insanı, uzaktan akrabaları ve tanışları profiline eklemiş olur. O andan itibaren akrabaların korkunç esprilerine ve tanışların bitmek bilmeyen ‘ee sen şimdi napıyon, ne ediyon?’ sorularına maruz kalacak ve bin pişman olacaktır.

İkinci tür sosyal zorunluluk projesi ise ‘remove’ edilemeyen facebook tanışlarından oluşmaktadır. Bu proje türü, facebook insanı için daha tehlikeli olup depresyon, kendini yiyip bitirme ve facebook’u sonsuza kadar kapatma isteği gibi semptomlar gösterir. Bu sosyal zorunluluk projesinin modern facebook insanını bu kadar yormasının nedeni ‘remove’ edilemeyen arkadaşların paylaştıkları bilimum kıro-özlü* sözler, faşizan sloganlar ve resimlerdir. En kötüsü de facebook insanı bunları paylaşan ayaklı zorunluluk projelerinin bir kısmını günlük hayatında çok sevmekte dolayısıyla da ‘remove’ seçeneğini bir türlü kullanamamaktadır.

Sosyal zorunluluk projesi uzmanları, bu tür projelerden kurtulmanın tek yolunun toplumsal normları değiştirmek ve kolayca ‘hayır’ diyebilen bir toplumda yaşamak olduğunu bildirmişlerdir.

Homo Socius


* Tarafımdan birleştirilmiş kıro-özlü kelimesi, kıro esansı anlamına da gelen kıroözü kelimesinden türetilmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s