Sosyal Zorunluluk Projeleri Vol.1: İyi ki doğdun ama..

Herhalde hepimizin şu ahir ömrümüzde en az bir kere teşrif etmek zorunda olduğumuz sosyal zorunluluk projelerindendir doğum günleri… Çok yakın bir arkadaşımızın doğum günüyse iki elimiz kanda olsa, yağmur demez çamur demez düşeriz yollara… Ama ya o kadar yakın arkadaşımız değilse doğum günü çocuğu? Ya o gün adımımızı dışarı atasımız yoksa? Ya da hevesimizi bir anda kaybettiysek?

Bu şartlar altında, muhtemelen oradaki varlığınız ne size, ne vatana millete ve hatta ne doğum günü sahibine bir anlam ifade etmeyecektir. Gel gör ki ‘ne yapsam da gitmesem’ konulu beyin fırtınaları işe yaramaz böyle zamanlarda ve kendinizi bir partide içinize doğru ölürken bulursunuz.

Hele bir de geçen doğumgününede bir sebepten katılmadıysanız/katılamadıysanız, el mahkum… Ne de olsa iki sene üst üste aynı tarihte grip olamazsınız, sevgilinizle kavga edemezseniz, annenizi görmeye gidemezsiniz… Yeni ve yaratıcı imkansızlık senaryolarınız da işe yaramaz çünkü işgüzar arkadaşlarınızın hepsine bir çözüm önerisi vardır.

Peki ama ne yapmalı da bu çiğ tavuğu yememeli… Hele kalabalık ve çeşitli bir sosyal çevresi olanların bu soruya bir an önce cevap bulması gerekiyor diye düşünüyorum. Benim önerim, at gözlüklerimizi çıkarıp “geçerli bahaneler” listemizi tekrar gözden geçirmek.  Hem böylece daha az yalan söyleyip deşifre olma korkusunu daha az yaşarız belki J Tam da bu sebepten şu maddelerin acilen o listeye girmesini ve anlayışla karşılanmasını talep ediyorum sevgili sosyal çevremden:

Vaz geçtim. (Sabahki ruh halimle akşamki aynı olmuyor ki kuzum)

Canım ben gelemeyeceğim kusura bakma. NOKTA (Açıklama yaptırmayan arkadaşa can feda)

Bugün canım hiçbir şey yapmak istemiyor. (‘Hiçbir şey’ hepimizin ihtiyacı olan en güzel bir aktivitedir.)

Abi, izlediğim dizi çok sardı ben gelmeyeceğim. (Gayet stratejik yerleşilmiş dünyanın merkezindeki o koltuktan kaldırana isyanım sonsuz.)

Hiç eğlenme modumda değilim. (Saçım olmuyor, makyajım durmuyor, yüzüm gülmüyor işte.)

Homo Socius

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s