Merhaba neşe güle güle keder // Ayşe Özyılmazel

Bi bakmışız 12 ay geçmiş, bi bakmışız yeni yıl gelmiş. Size de benim gibi oluyor mu sayın seyirciler. Aralık ayı geldi mi; ‘Aaa bir yıl daha göz açıp kapayıncaya kadar geçti’ hissiyatı geliyor mu?

O zaman ne yapmalı?

Kağıdı kalemi ele almalı. Bir yılın hikayesini çıkarmalı. Neler flaş flaştı, neler bomba bombaydı, neler canımızı sıktı, hayat bize ne öğretti, 2009’a girerken aklımızdan geçirdiğimiz ‘yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi’nin yüzde kaçı başarıldı?

Sonracığıma nerelerde çuvalladık, kendimize hangi konularda madalya taktık. Eksiğimiz, fazlamız, ‘eh iştelerimiz nelerdi’. Kimi sevdik de yanıldık, kime inandık da çok iyi yaptık, kimler hoş geldi, kimler ‘bye bye’ bile demeden çekip gitti.

Şimdi şöyle arkaya yaslanıp düşünme vakti.

Yani bence öyle, ben her yılbaşında yaparım öyle… İyi gelir hesaplaşmalar, Ayşe’nin top 5’lerini, out 5’lerini çıkartmalar bünyeme. Hani biz gündelik hayatın içinde tepişirken zaman geçip gidiveriyor ya öylece. Hah! işte kağıda dökülünce anlam kazanıveriyor her şey birden bire.

Sadece 10’dan sıfıra geri saymakla yeni yıl, yeni yıl olmuyor bence.

Şimdi şöyle arkaya yaslanıp düşünme vaktidir sevgili okurlar. Şimdi yaşamın hakkını verme vaktidir.

Misal bendeniz yazarınız çoktan yapıverdi 2009’un hesap kitabını. Buyurun buradan okuyun;

Kendimi kaybedip kaybedip bulmuşum bu sene, anneannemi kaybedip çocukluğumu çekmeceye koymuşum.

Üzülmüşüm, ağlamışım, ruhumda isyanlar çıkarıp teslim olmayı öğrenmişim bu sene.

Çok çalışınca, kaygıdan sıyrılıp yürekten inanınca er geç başarının geldiğini anlamışım.

Aslında esas başarının insanın kendiyle el sıkışması olduğunu kavramışım. Ben bir el sıkışmışım, bir arkamı dönüp aynalara bakmamışım.

Neşenin başkalarına bağlı bir durum değil tamamen bizden kaynaklandığını keşfetmişim.

Maalesef yine aşkımsı hallerin rüzgarına kapılıp, aşk sanmışım. Olsun ne de güzel yapmışım.

İçimi dinlemeyi, kulaklarımı tıkamayı parola yapmışım. Basmışım gaza koşmuşum. Yorulmuşum, depresyon dinlenme tesislerinde iki nefes almışım sonra yine koşmuşum, yılmamışım.

Kadının güzelliği gülümsemesindedir uyanmışım. Bol bol gülümsemeye çalışmışım… Hayata, sevdiklerime, hatalarıma, kalp kırıklıklarına…

‘Az’ olanın çokluğuna değer vermeyi öğrenmişim. Az olsun öz olsun, bizim olsun demişim.

Huzur varılacak bir durak değilmiş, o benim bakış biçimimmiş meğer, fark etmişim. Gerçi huzursuz bacak sendromumdan hala kurtulamamışım ama yine de fark etmişim, yolun yarısını geçtiğim için sevinmişim.

Hep istediğim ama üşenip de ertelediğim bazı şeyleri yapmışım. Bazılarını yapamamışım. Yapamadığımı görüp üzülmüşüm ama en kısa zamanda yapmak üzere kendime söz vermişim.

Aaa söz vermek demişken, bence 2009’da kendimi büyük bir kıyak yapıp sadece tutacağım sözleri vermeyi, sadece inandığım işlere dalmayı kavramışım.

Çok saçmalamışım, biraz kalp kırmışım, biraz kaçmış saklanmışım… Eh olacak o kadar canım.

Bu liste böyle uzar gider. Peki ya sizinki? Siz ne yaptınız koca bir sene? Siz kendinizi nasıl mutlu ettiniz? Edemediniz mi? Yok yok dikkatli düşünün siz de mutlaka kendiniz için bir şeyler yapıverdiniz.

Hadi kızmayın kendinize, hadi küsmeyin resminize, eğer hayat dört mevsimli bir seyahatse, sizin için de 2009’dan birçok güzellik kalmıştır geriye.

Hadi dökün her şeyi kaleme. Sonra saklayın bir çekmeceye. Sonra da yazın 2010’dan istediklerinizi… Heyy! Numara çekmek yok, gerçekten yazın her şeyi, madde madde, satır satır, yanlarına yıldızlar koya koya…

Ve 1.Ocak’tan sonra sırayla başlayın hepsini yapmaya. İnanın, kendinizi daha çok seveceksiniz, inanın hayatınızı daha neşeli bir hale getireceksiniz.

Unutmayın! Her şeyin başı sizsiniz, bu hayatın size verdiği en şahane armağan da sizsiniz.

Kendinizi ıskalamayın e mi?

Ne demişler; merhaba neşe güle güle keder, yeni yıl yeni yıl yeni yıl güzel 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s